30 Nisan 2015 Perşembe

KATİLİN KIZLARI- Randy Susan MeyersArtemis Yayınları
373 sayfa
Çeviri: Aslı Gizem Korkmaz

Lulu ve Merry sorunlu bir ailede büyüyen iki kardeştir. Lulu 10, Merry ise 6 yaşındayken babaları annelerini öldürür ve Merry'yi de yaralar. Anneannelerinin de kısa bir süre sonra ölmesiyle birlikte kızlar yetimhaneye gönderilirler.

26 Nisan 2015 Pazar

Film:Gençliğin En İyisi (The Best of Youth-La Meglio Gioventu)


2003 İtalya yapımı
Yönetmen:Marco Tullio Giordana
366 dakika
Dram

Ne izlesem ne izlesem diye bakınırken hem site içi hem de imdb puanıyla bu film dikkatimi çekti ve "Avrupa sineması olması da bonusu" diyerekten izlemeye karar verdim. Başta süresi dikkatimi çekmemişti ama 4 parça halinde olduğunu görünce "ha-di canım" dedim:) İzlemekten vazgeçtim mi? Tabi ki hayır:) Bebeler, iş, güç vs derken TV izleyebildiğim sürenin gecede maksimum 1-2 saat olduğunu düşünürsek,  toplamda 4 gecemi aldı ama değdi!:)

25 Nisan 2015 Cumartesi

Ve Dağlar Yankılandı-Khaled Hosseini


Everest Yayınları
408 sayfa
Çeviri: Püren Özgören


Peri ve Abdullah, Afganistan'ın bir köyünde yaşayan ve birbirine çok bağlı iki kardeştir; anneleri Peri'yi doğururken ölmüş; Abdullah, Peri'ye hem analık hem babalık etmiştir. Ancak fakirlik yüzünden babaları Peri'yi evlatlık olarak vermek zorunda kalır ve iki kardeş ayrılırlar. 

Roman ilk sayfadan itibaren sizi içine çekmekte ve çok sürükleyici bir biçimde ilerlemekte.

Birinci ve ikinci bölüm 1952 sonbaharında, üçüncü bölüm 1949'da, (dördüncü bölüm mektup şeklinde olduğundan herhangi bir yıl başlığı atılmamış), beşinci bölüm 2003 yılında, altıncı bölüm 1974 yılında, yedinci bölüm 2009'da, sekizinci bölüm 2010 sonbaharında, dokuzuncu bölüm 2010 kışında geçmekte. Unutkan bir kişilik olarak" biz şimdi hangi yıldaydık" diye bölüm başlığına bakmak dışında bir sıkıntı yaşamadım:)

Ayrıca roman kahramanlarının sadece Peri ve Abdullah olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Roman, başka karakterler, başka hayatlar üzerinden de ilerlemekte ve güzel bir kurguyla farklı hayatlar kesişmekte...

Okuduğum ilk Khaled Hosseini romanıydı bu... Uçurtma Avcısı'nın daha iyi olduğuna dair duyumlar almış olsam da Uçurtma Avcısı'nı okumadığımdan kıyaslama yapamıyorum ancak ben bunu beğendim:) 


Altı Çizilenler:

"Neydim ben Maman. Rahminde büyürken-tabi düştüğüm rahmin seninki olduğunu varsayarsak- benden beklenen neydi? Bir umut tohumu mu? Seni karanlıktan kurtarması için alınmış bir bilet mi? Yüreğindeki deliği kapatacak bir yama mı? Öyleyse, yeterli olamadım. Yanına bile yaklaşamadım. Acının merhemi değildim, yalnızca bir başka çıkmaz sokak, bir başka yüktüm; sense bunu çabucak görmüş olmalısın. Çok erken fark etmiş olmalısın. Ama ne yapabilirdin ki? Tefeci dükkanına gidip beni satamazdın ya?"

"Her şeye, devasa olasılık oranlarına rağmen, kontrol edemediğin bir dünyanın, kaybetmeyi kaldıramayacağın tek şeyi elinden almayacağına dair, son derece temelsiz ve akıl almaz aptallıkta bir inanç duymak. Dünyanın seni mahvetmeyeceğine inanmak."

"Adel birdirbir oynar gibi çocukluğunun üstünden atladığını hissediyordu. Yere bir yetişkin olarak inecekti. İndiğinde de artık geri dönüşü olmayacaktı, çünkü yetişkin olmak babasının bir zamanlar bir savaş kahramanı olmak için söylediği şeye benziyordu: Bir kere oldun mu, öyle de ölürsün."

"O benim annemdi ve beni asla terk etmeyecekti. Bunu dünyanın en doğal şeyiymiş gibi kabullendim. Nasıl ki güneşe beni ısıttığı için teşekkür etmiyorsam, anneme de bunun için teşekkür etmek aklıma bile gelmedi."

"Gözlerini fotoğrafa dikiyor, bir an dalıp gidiyor, sonra hafifçe gülümsüyor. "Oysa zaman, cazibe gibi. Asla senin sandığın kadarına sahip değilsindir.""

Kitap Tanıtımından:

Gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. Arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. Küçük Peri için ağabeyi Abdullah, ağabeyden çok öte. On yaşındaki Abdullah'a sorsanız Peri, her şey demek. Köylerinden Kâbil'e varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. Fakat aslında bu bir son değil... Kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boyu yankılanacak... 

Hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. Afganistan'ın küçük bir köyünde doğan ve okuru Kâbil'den Paris'e, San Francisco'dan Tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor. 

Ve Dağlar Yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan Khaled Hosseini'nin yazarlığında bir dönüm noktası.


18 Nisan 2015 Cumartesi

Film: Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything)

Her Seyin Teorisi : Afis

Yönetmen: James Marsh
2014 İngiltere yapımı
123 dk.
Biyografi, dram

Stephen Hawking'in üniversite yıllarını, aynı zamanda üç çocuğunun da annesi olan ilk eşi Jane ile evliliğini konu alan bir film Her Şeyin Teorisi.

17 Nisan 2015 Cuma

Bilinmeyen Adanın Öyküsü- Jose Saramago


Kırmızı Kedi Yayınları
Çeviri: Emrah İmre
58 sayfa


Adam bilinmeyen adayı keşfetmek için kralın kapısına dayanır, istediği bir teknedir. Bürokratik engelleri aşarak isteğini sonunda krala bildirir. Bilinmeyen ada kalmış mıdır ki? Kralı ikna eden adam limana gider teknesini almaya ama peşinden biri daha gelmektedir:)

13 Nisan 2015 Pazartesi

Film: Lucia de Berk


Yönetmen: Paulo Van Der Oest
2014 Hollanda İsveç yapımı
97 dk.
Dram, gerçek yaşam öyküsü


Gerçek yaşam öykülerinden uyarlanan filmlerin ayrı bir cazibesi oluyor benim için. Lucia de Berk de böyle bir film.

2 Nisan 2015 Perşembe

Yeni Kitaplarım:)


Bunlar yeni cicilerim:) Kitap sihirbazında bazı kitaplarda %50- %40 indirim vardı, ben de ne zamandır listemde olan kitapların da bu kapsamda olduğunu görünce hemen siparişimi verdim.  Dövüş Kulübü'nü %40, diğerlerini ise %50 indirimle aldım.