23 Haziran 2016 Perşembe

TERSİNE DÜNYA- Orhan Kemal


122 sayfa
Everest Yayınları
1. Basım: 1986, Yön Yayıncılık
2. Basım: Ekim 2000, Tekin Yayınevi
3. Basım: Nisan 2007, Everest Yayınları

Tersine bir dünya hayal edin... Ezilen, söz hakkı olmayan, dayak yiyen, yan gözle bakılan, kötü yola düşürülen, namuslu-namussuz kavramlarının öznesi bu kez kadın değil de erkek...

Erkekler evde çocukların başında, ev işleri onların omuzlarında, yolunu gözledikleri, "geç oldu, nerde kaldı acaba?" diye endişelendikleri karıları da hovardalıkta...

Orhan Kemal bize bilinenin tam tersi bir dünya yaratmış...

Bitirim Leyla,  mahallenin bıçkın kadınıdır!:) Ona aşık kocası ve çocuklarına rağmen çapkınlıktan, üçkağıttan, serserilikten geri durmaz.

Kocasına ise her defasında karakolda,

"Ben namuslu bir erkeğim. Karım hapse girerse ortalarda kalırım. Irzım, namusum perişan olur. Yalvarırım acıyın bize."

diye yalvarmak düşer.

Bitirim Leyla, durulur da evine bağlanır mı? Yoksa başı iyice belaya girer de çoluğu çocuğu sahipsiz mi kalır acaba?

Ben keyifle okudum Tersine Dünya'yı;hayal meyal filmini de hatırlıyordum ki internetten araştırınca yanılmadığımı anladım:) 

Ersin Pertan'ın yönettiği 1994 yapımı bu filmin kadrosu da gayet iyiymiş. Eser, aynı zamanda İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından da 2015-2016 sezonunda sahnelenmiş.
Altı Çizilenler:

"Bir kadın erkeğinin küçük tanrısıdır."

"Hiç kimse el kapılarında çalışan babalara namuslu gözüyle bakmazdı. Böyle erkekler o biçimdi."

Kitap Tanıtımından:

Edebiyatımızın sıradan insanı en iyi anlatan kalemlerinden olan Orhan Kemal’in Tersine Dünya adlı bu romanı, onun en sıra dışı kitapalrından biri. Ancak, cinsiyetlerin yer değiştirdiği bu ters dönmüş dünyada da bireyin sıkıntıları, düşleri, beklentileri yine birbirine benziyor. Ruhun en karanlık noktalarının derinliklerinde başarıyla inebilen Orhan Kemal, bize mizah yüklü anlatıyla yeniden insanı sevmeyi öğretiyor.

Orhan Kemal'in kitapları bîr okurum hayatta rastlayabileceği o çok

nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kakır, çok az yazar okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Orhan Kemal'in kitapları bîr okurum hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kakır, çok az yazar okurunu onun kadar biçimlendirir.

9 yorum:

 1. Gülümseyerek okudum tanıtımını. Sonra hatırladım tiyatroda izlemiştim. Ama konu ilginç ve komik tabii ki. :)) Okumak isterim.

  YanıtlayınSil
 2. Gülümseyerek okudum tanıtımını. Sonra hatırladım tiyatroda izlemiştim. Ama konu ilginç ve komik tabii ki. :)) Okumak isterim.

  YanıtlayınSil
 3. Tanıtımını okurken bir an önce okumak istedim. En kısa sürede okumalıyım bence teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 4. Tiyatrosunu izlemiştim ama sevememiştim:( hayatın gerçekleri olsa da öyle bıçkın tavırlar erkeklerde bile hoşuma gitmiyor bir de onun kadın versiyonu bana çok itici gelmişti... tabii kitap farklı olabilir bilemiyorum.

  YanıtlayınSil
 5. Birkaç yıl önce okumuştum bu kitabı. Orhan Kemal en sevdiğim yazarlardan biridir. Bu kitabını da severek okumuştum. Toplumda kadın ve erkeğin rollerinin değiştiğini görmek güzeldi. Filmini izler miyim bilmiyorum ama tiyatrosuna denk gelirsem mutlak izlemek isterim.

  YanıtlayınSil
 6. Orhan Kemal'i Hanımın Çiftliği ile sevmiştim, diğer kitaplarını da okuyacağım :))

  YanıtlayınSil
 7. çok zaman olmuş okuyalı , elimde yok ama edinmeli :D

  YanıtlayınSil
 8. Yazını okurken, kitabı hemen alıp okumak için sabırsızladım. En kısa zamanda alıp okuyacağım. Sevgiler...
  Bende bloguma beklerim:)

  YanıtlayınSil