25 Mayıs 2016 Çarşamba

ANTABUS- Seray Şahiner107 sayfa
Can Yayınları
Roman

Seray Şahiner'le tanışmam Gelin Başı isimli kitabına dayanıyor, Radikal Kitap'ta dikkatimi çekmişti ve almıştım. E kitabı beğenince gerisi geldi tabi ki:) 

Hanımların Dikkatine'yi okudum sonrasında. Antabus'u da elimin altında, imdat çekici olarak bekletiyordum aslında, okumamın yavaşladığı bir dönem olur illaki diyerek:)

Amma velakin daha önce de bahsettiğim kitapkurdu arkadaşlarım Antabus oyunu geliyormuş gidelim dediklerinde acil bir şekilde önlere kaydırdım. Malum eseri önce okumam lazım, önce izlersem ı-ıhh olmaz:)

Tam da tahmin ettiğim üzere, elime aldığım gibi biten bir eser oldu Antabus.

Gazetelerin üçüncü sayfalarından tanıdığımız bir kadındır aslında Leyla. 

İstanbul'a göç etmiş bir ailenin kızıdır ve büyük şehrin zor şartlarında o da çalışmak zorunda kalır.

Bir konfeksiyon atölyesinde iş bulur, ancak tahmin edeceğiniz üzere kadını mal olarak gören bir düzende varlığını sürdürmesi kolay olmaz.

Tam anlamıyla trajikomik bir roman Antabus.

Bir yandan durumun gerçekliği, romanla sınırlı olmaması içinizi yakıyor; bir yandan da esprili anlatım nedeniyle gülümsemekten kendinizi alamıyorsunuz.

Güleriz ağlanacak halimize durumu söz konusu anlayacağınız...

Tiyatro oyunu ise muhteşem! Nasıl bir performanstır o Nihal Yalçın, sormak istiyorum gerçekten! Dur durak bilmeden tek başına bütün kitabı oynadı valla helal olsun! Bir bölüm çıkartılmıştı sadece ama replikler aynıydı. Kadıncağız kitabı ezberlemiş resmen! Ne iyi etmişim oyuna da gitmekle! Kaç sezon oynar bilmiyorum ama oyuna da denk gelirseniz kaçırmayın derim;)


Altı Çizilenler:

"Evet bende de konuşma reflüsü var. Yıllardır laflarımı o kadar çok yuttum ki, yalnız kaldı mıydı böyle içimden çıkıyor laflar."

"Dizilerde de hep böyle oluyor. Başrol oyuncusu bir şey unutup bir yere geri döndü mü kesin başına bir şey gelir. İşte, televizyonda başına bir şey geldi mi başrol oluyorsun, hayatta başına bir şey geldi mi figüran."

"..., başkasının derdi olmasa insan kendi kahrından ölür. Mesela kanser olduğunu öğrendiğin gün, "Ay daraldım biraz çıkıp hava alayım içim açılsın" diyebilir misin? Ama illet başkasının başına gelince kolay. Başkasının derdi her derde devadır: bakar bakar, "Benden kötüleri de var" deyip halin şükreder, kendi derdini unutursun. "Vah vah, tüh tüh" deyip kafi merhameti gösterdiğin an görevin biter. "Ah" dersin " vallahi çok üzüldüm,ben çıkayım biraz kafamı dağıtayım..." El derdi insanın kendi derdini unutmak için edindiği zevktir?"

Kitap Tanıtımından:

"Hani kadınlar çocukları olsun diye gezmedik doktor, türbe bırakmıyorlar ya... Akılsızlar! Bırakın olmuyorsa olmuyor, ille doğurup ne diye sabinin de hayatını karartıyorsunuz?"

Gelin Başı ve Hanımların Dikkatine kitaplarının yazarı Seray Şahiner'in kaleminden yeni bir insanlık öyküsü... Antabus, yaşadığımız şiddet ortamının kaynaklarını, bu şiddetin yarattığı insanlık hallerini anlatıyor. Bu kısa romanın anlatıcı kahramanı, işçi sınıfına mensup genç bir kadın; Leyla. Bir konfeksiyon atölyesinde çalışan Leyla, sessiz sakin, "sıradan" bir hayat kurmak ister. Fakat hayatı seçimleriyle değil, kendisine dayatılanlarla şekillenir. 

İçinde bulunduğu durumdan kurtulmak için kendince yöntemler geliştirmekten vazgeçmeyen Leyla'nın anlatısını elinizden bırakamayacaksınız. 

11 yorum:

 1. Öyle anlatmışsın ki hem kitabı hem oyunu merak ettim :) Nihal Yalçın'ı da çok severim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. yaaa mutlaka oku ve izle dilekcim!:) seveceğini düşünüyorum;)

   Sil
 2. İsmi değişikmiş merak uyandırıyor. Nihal Yalçın yaa eline su dökülmez :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. yukarıda yazmayı unutmuşum, antabus, alkol bağımlılığı tedavisinde kullanılan bir ilaç;)
   Kesinlikleeee!:)

   Sil
 3. Kitabı çok beğenmiştim ama oyunu olduğunu bilmiyordum. Denk gelir de giderim inşallah.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. umarım gidebilirsiniz, oyunu da çok beğeneceksiniz eminim:)

   Sil
 4. hiç okumadım ama not almışım ki yani 10 yıla kadar sıragelir inş :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. bi oturuşta okursun ki sen:) çok fazla öteleme;)

   Sil
 5. Hmm... Aslında benim ilgimi muhtemelen adından mütevellit 'Gelin başı' daha çok çekti bu postundan sonra. Sıraya koyalım o zaman. Teşekkürler, sevgiler kardeş. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. hepsi ayrı güzel valla:) canın hangisini çektiyse ondan başlayabilirsin bence:) sevgiler:)

   Sil
 6. Hmm... Aslında benim ilgimi muhtemelen adından mütevellit 'Gelin başı' daha çok çekti bu postundan sonra. Sıraya koyalım o zaman. Teşekkürler, sevgiler kardeş. :)

  YanıtlayınSil