25 Nisan 2015 Cumartesi

Ve Dağlar Yankılandı-Khaled Hosseini


Everest Yayınları
408 sayfa
Çeviri: Püren Özgören


Peri ve Abdullah, Afganistan'ın bir köyünde yaşayan ve birbirine çok bağlı iki kardeştir; anneleri Peri'yi doğururken ölmüş; Abdullah, Peri'ye hem analık hem babalık etmiştir. Ancak fakirlik yüzünden babaları Peri'yi evlatlık olarak vermek zorunda kalır ve iki kardeş ayrılırlar. 

Roman ilk sayfadan itibaren sizi içine çekmekte ve çok sürükleyici bir biçimde ilerlemekte.

Birinci ve ikinci bölüm 1952 sonbaharında, üçüncü bölüm 1949'da, (dördüncü bölüm mektup şeklinde olduğundan herhangi bir yıl başlığı atılmamış), beşinci bölüm 2003 yılında, altıncı bölüm 1974 yılında, yedinci bölüm 2009'da, sekizinci bölüm 2010 sonbaharında, dokuzuncu bölüm 2010 kışında geçmekte. Unutkan bir kişilik olarak" biz şimdi hangi yıldaydık" diye bölüm başlığına bakmak dışında bir sıkıntı yaşamadım:)

Ayrıca roman kahramanlarının sadece Peri ve Abdullah olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Roman, başka karakterler, başka hayatlar üzerinden de ilerlemekte ve güzel bir kurguyla farklı hayatlar kesişmekte...

Okuduğum ilk Khaled Hosseini romanıydı bu... Uçurtma Avcısı'nın daha iyi olduğuna dair duyumlar almış olsam da Uçurtma Avcısı'nı okumadığımdan kıyaslama yapamıyorum ancak ben bunu beğendim:) 


Altı Çizilenler:

"Neydim ben Maman. Rahminde büyürken-tabi düştüğüm rahmin seninki olduğunu varsayarsak- benden beklenen neydi? Bir umut tohumu mu? Seni karanlıktan kurtarması için alınmış bir bilet mi? Yüreğindeki deliği kapatacak bir yama mı? Öyleyse, yeterli olamadım. Yanına bile yaklaşamadım. Acının merhemi değildim, yalnızca bir başka çıkmaz sokak, bir başka yüktüm; sense bunu çabucak görmüş olmalısın. Çok erken fark etmiş olmalısın. Ama ne yapabilirdin ki? Tefeci dükkanına gidip beni satamazdın ya?"

"Her şeye, devasa olasılık oranlarına rağmen, kontrol edemediğin bir dünyanın, kaybetmeyi kaldıramayacağın tek şeyi elinden almayacağına dair, son derece temelsiz ve akıl almaz aptallıkta bir inanç duymak. Dünyanın seni mahvetmeyeceğine inanmak."

"Adel birdirbir oynar gibi çocukluğunun üstünden atladığını hissediyordu. Yere bir yetişkin olarak inecekti. İndiğinde de artık geri dönüşü olmayacaktı, çünkü yetişkin olmak babasının bir zamanlar bir savaş kahramanı olmak için söylediği şeye benziyordu: Bir kere oldun mu, öyle de ölürsün."

"O benim annemdi ve beni asla terk etmeyecekti. Bunu dünyanın en doğal şeyiymiş gibi kabullendim. Nasıl ki güneşe beni ısıttığı için teşekkür etmiyorsam, anneme de bunun için teşekkür etmek aklıma bile gelmedi."

"Gözlerini fotoğrafa dikiyor, bir an dalıp gidiyor, sonra hafifçe gülümsüyor. "Oysa zaman, cazibe gibi. Asla senin sandığın kadarına sahip değilsindir.""

Kitap Tanıtımından:

Gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. Arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. Küçük Peri için ağabeyi Abdullah, ağabeyden çok öte. On yaşındaki Abdullah'a sorsanız Peri, her şey demek. Köylerinden Kâbil'e varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. Fakat aslında bu bir son değil... Kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boyu yankılanacak... 

Hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. Afganistan'ın küçük bir köyünde doğan ve okuru Kâbil'den Paris'e, San Francisco'dan Tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor. 

Ve Dağlar Yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan Khaled Hosseini'nin yazarlığında bir dönüm noktası.


12 yorum:

 1. Çok güzel kitap... Yazarın diğer iki kitabını da tavsiye ederim. 'Uçurtma Avcısı' ve 'Bin Muhteşem Güneş'. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bin muhteşem güneş var bir de elimde, sıradaki kitabım o olacak sanırım:)
   teşekkür ederim katkınız için, sevgiler...

   Sil
 2. Bundan başlamanız iyi olmuş, diğer iki kitaptan sonra bunu okuyunca hafif bir hayal kırıklığı oluyor... bana göre Bin Muhteşem Güneş en güzeli, sonra Uçurtma Avcısı, sonra da sizin okuduğunuz geliyor... diğerlerini mutlaka okuyun derim onlar muhteşem çünkü... sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. isabet olmuş o vakit!:) teşekkür ederim katkınız için, sevgiler:)

   Sil
 3. Bu adamın kitapları çok etkileyici oluyor ki eminim bu kitabı da çok güzeldir.Okumayı düşünüyorum,paylaşım için teşekkürler,sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok sürükleyici gerçekten! ben teşekkür ederim katkınız için, sevgiler...

   Sil
 4. Hüseyni'nin henüz hiçbir kitabını okuyamadığım için hala hicap içindeyim.. Buarada o ayraç diyorum o ayraç nereden? Aynından istiyorum!!! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben de aynı hislerle bir yerden başlayayım artık dedim:))
   İnternetten hoşuma giden resimleri biriktirip ayraç niyetine bastırıyorum ben:)) bu da onlardan biri:) şurda bi yazım vardı hatta:

   http://kitapsevinci.blogspot.com.tr/2014/10/bi-suru-ayracm-oldu.html

   adresinizi, mail adresime (sevincikitap@gmail.com) yollarsanız, Türkiye'ye döndüğümde, size ayraç hediye etmekten mutluluk duyarım:) sevgiler...

   Sil
  2. Büyük mutluluk duyarım hemen mail atıyorum :) Ne kadar incesiniz çok zarif bir davranış bunu önermeniz dahi :)

   Sil
  3. ne demek!:) çok seviyorum böyle çeşit çeşit ayraçlarım olsun hatta mümkünse kitabın konusuna, kapağına uygun ayraç kullanayım!:) ekitap okumayı biraz da bu yüzden istemiyorum!:)

   Sil
 5. Khaled Hosseini'nin bütün kitapları güzeldir. Yazar şimdiye kadar sadece 3 kitap yazdı. Ben de hepsini okudum ve çok beğendim. ama bence en iyi kitabı kesinlikleBin Muhteşem Güneş'tir. Her kadının okuması gereken bir kitap. Beğeneceğinize eminim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bin Muhteşem Güneşi daha yeni okudum ve bayıldım! kitabı okurken insan hop oturup hop kalkar mı yaa! ben bi oturdum bi kalktım, olmaz yaaa diye isyan ettim, uyku gözümden akmasına rağmen ay dur bi bölüm daha okuyayım dedim!:) Kaldı Uçurtma Avcısı:) onu da okumak için sabırsızlanıyorum!:)

   Sil