12 Aralık 2017 Salı

KAR KUYUSU - Hikmet Hükümenoğlu


290 sayfa
Roman
Everest Yayınları

Hikmet Hükümenoğlu'nu ilk kez İdefix'in yılın en iyi 50 kitabı listelerinden birinde görmüştüm. Oradaki kitabı Körburun'du. O kitap hala listemde:)

Bu kitabı ise güzel bir indirim neticesinde edinmiştim. Yazarın ilk romanı olması nedeniyle de ayrıca merak etmekteydim.Eşinden boşanmış olan kahramanımız, kendisine yeni bir hayat kurmak amacıyla bir takı dükkanı açar. 

Tabelasının üstünden eksik olmayan kargalara, üst komşusunun garip davranışlarına ve üst komşunun oğlu ile onun her an saldırmaya hazır, vahşi köpeğine rağmen hayatını değiştirmeye, güzel şeyler umut etmeye kararlı olan kahramanımız başarılı olacak mıdır?

Yoksa hayatı, tam tersi bir akıntıyla sürüklenecek midir? 

Bir noktadan sonra bazı şeyleri tahmin etsem de bu kitabın bir ilk roman olduğuna inanmak gerçekten güç!

Olay örgüsü, diyaloglar, bölüm sonlarının merakı canlı tutacak şekilde bitmesi gayet usta işi!

Bu tecrübeden sonra Körburun için beklentilerimi yükseltmiş bulunuyor ve okumak için sabırsızlanıyorum :)

Kitap Tanıtımından:

Genç kadının küçük bir takı dükkanı açtığı sokakta hiçbir şey göründüğü gibi değildi. Ne sessizlik huzurlu ve sakindi, ne de korkutucu olanın ne olduğunu açıklamak kolaydı. Ne zaman ki şehir karın suskunluğuna teslim oldu, gölgelerin de dili o zaman yavaş yavaş çözüldü.

Kar Kuyusu'nda tıpkı şehrin tüm pisliklerini örten karın kendisi gibi, altta kalmış, saklanmış, gözlerden ırak tutulmuş, kirlenmiş olanların çığlıklarını bastıran, dingin bir anlatım bulacaksınız. Ama bu sessizlik, karın eriyip şehri kirli çamuruyla baş başa bırakması gibi, sizi belki hiçbir zaman bilmek istemeyeceğiniz gerçeklerle baş başa bırakacak: En acımasız cinayetler evlerin içinde işlenir!

Kar Kuyusu bir ilk roman. Ancak usta işi bir ilk roman. Şaşıracaksınız.4 yorum:

  1. Yazar hakkında bir fikrim yok ancak okumaya değer gibi beldi :) Bakalım :)

    YanıtlayınSil
  2. vay be baya güzel anlatmışsın merak ettim ben de. Hiç görmemiştim yazarı daha önce. hemen stalkliyciğim :)

    YanıtlayınSil
  3. Yazarı ilk kez duydum. Duymadığımız, okumadığımız ne kadar iyi yazarlar var. İlk romanında böyle başarılı olması ilgimi çekti. İndirimde yakalarsam okuyacağım.

    YanıtlayınSil