5 Aralık 2017 Salı

UZUNHARMANLAR'DA BİR DAVETSİZ MİSAFİR - Sezgin Kaymaz323 sayfa
Roman
April Yayınları

Bakele'yle başladım Sezgin Kaymaz okumalarına. Devamında Bugün Bize Kim Geldi ve Kün'ü okudum.

Her kitabından mutlulukla ayrılıyorum Kaymaz'ın:) Yarattığı dünyada dolaşmaya, karakterleriyle aramda bir bağ oluşmasına bayılıyorum:)

Bu kitabını da çoluk çocuk maaile gittiğimiz imza gününde kendisi armağan etti bana:) Bir kez daha teşekkür ediyorum kendisine :)

Kahramanımız Musa, ailesini geride bırakarak yeni bir hayata başlama arzusuyla Uzunharmanlar'da bir ev kiralar.

Yeni hayatına, evine alışmaya çalışan Musa'nın komşuları garip davranışlar sergiler ama Musa bunu anlamlandıramaz.

Tabi gariplikler bununla sınırlı değildir:)

Kendi kendine yanan lambalar, toplanan mutfak, eşyaların yerlerinin değişmesi derken Musa kendini oldukça tuhaf bir durumun içinde bulur.

Kısa bir süre içinde, keyifle okudum kitabı. Yalnız uyarayım kitapta sıkça çaydan söz edildiği için canınız fena halde çay çekecek:) 

Aman diyeyim tedarikli olun:)

Kitap Tanıtımından:

Kaçtınsa kaçmışındır, dönemezsin, denklem bu! Unutma, her korkuda binlerce eminlik vardır, göz karasında onca aydınlık mevcut...

Meselesi hiç bitmeyen, Ankaralı Erzurumlu Teyze.
Evinin direği, canının paresi horoz Rıza.
Koca bekleyen Ayla, mümkünse hiç evlenmesin Leyla, başlarında hanım ağa Havvanım.
Mahallenin beyi, âlemin abisi Beyabi.
Kaporta boyada, ayar azarda dünya devi Kirkor Usta.

Ve Aspendos. Ve Leyla. Ve Misafir. Ve hayat. Ve ölüm.
Şımarmak bu kadar mı yakışmaz böyle bir ahuya?

Musa tüm lükslerini, ailesinin servetini, diplomasını geride bıraktı. Uzunharmanlar'da en baştan, bir kez daha hayata başlayacak. Sanki hiç yaşamamış, sanki hep burada yaşamış gibi. Saniye kadar uzun, ömür kadar kısa bir konaklama olacak bu. Bir de komşular bu kadar tuhaf davranmasa, bir de evden böyle tuhaf sesler gelmese, bir de geceleri akmış makyajıyla şu düşmüş peri bir görünüp bir kaybolmasa...

Sezgin Kaymaz hayat kadar fantastik bir öykü fısıldıyor bu kez. Var olmaya, yok olmaya, bir olmaya dair modern bir masal anlatıyor. Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, tekinsiz diyarlara edebi bir yolculuk.

Gerçek arayışta... Önce bulacaksın, hakiki arama bulduktan sonra...
Buldun mu? O zaman şimdi ara.

Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, yazarlığının yirminci yılında Sezgin Kaymaz'ı bir kez daha keşfetmeye, dilin sınırlarını yoklamaya bir davet.2 yorum:

  1. Ben de yazarı Bakele ile tanıdım ama başka kitabını okumaya fırsatım olmadı. Halbuki yazım diline, anlatımına hayran kalmıştım. Öykü sevmeyen ben öykülerini bu kadar sevdiysem romanlarına hayran kalırım herhalde. Mutlaka okuyacağım.

    YanıtlaSil
  2. merakla ve beğeniyle okumuştum ben de:)

    YanıtlaSil