11 Aralık 2017 Pazartesi

DOYMA NOKTASI- Sema Kaygusuz88 sayfa
1. baskı: 2002
4. baskı: 2009
Doğan Kitap
Öykü

Sema Kaygusuz'la tanışmam Sandık Lekesi adlı kitabına dayanır. Daha önsözden güzel bir kitabın beni beklediğini anlamıştım..

Sonra Esir Sözler Kuyusu'nu okudum. Yazarın lise ve üniversitedeyken yazdığı ilk dönem hikayelerinden oluşan bir kitaptı... Acemilik sezilse de gayet başarılı öykülerdi...

Ve şimdi de Doyma Noktası...Sandık Lekesi'nde sıradan öyküler ama dantel gibi işlenmiş bir anlatım vardı. Burada ise sıra dışı öyküler ve yine muazzam bir anlatım var...

Kitapta yer alan 9 öykü de birbirinden güzel ama ben en çok Yaprak ve Tüy Zamanları ile Sandık Lekesi'ni beğendim.

 Yalnız uyarayım genelde karamsar öyküler bunlar ama muazzam bir anlatım gücüyle sizi mest edecek bir yolculuğa çıkmak isterseniz tavsiyemdir;)

Altı Çizilenler:

"Anımsamanın en çileden çıkaran yanı, anımsamaya bir türlü son verememek. Niçin her keresinde bir utanç hissedilir ardından, bir suç, bir ölüm belirir alnının derin çatalında?"

"Dışarıdan bakınca, soluklarından cama vuran buğuyla yüzleri bulanıklaşmış iki kız çocuğu, asla yan yana gelmeyecek iki güzel sözcük gibi kendi anlamını arayan devrik bir cümle yaratmıştı."

"Susuzluk, o güne dek işlenmiş sevapları, öğütülmüş, beş vakit namazlardan geçmiş, korkudan ezilmiş yürekleri dinlemeden, iyilik yapmaktan incelmiş, kutsal sözlerin ağırlığı altında bodurlaşmış insanların gözünün yaşına bakmadan, eti komşularda pişmiş sarmal boynuzlu kurbanların hatırını saymadan çevrelerini sarmıştı."

Kitap Tanıtımından:

Öykülerinde göstermekten çok duyurmayı isteyen Sema Kaygusuz, bu kez ruhsal açlığın peşine düştü. Doyma Noktası, sıradan gerçekliği katman katman soyarak olağanüstü bir gerçeklik boyutuna taşıyor. Şefkat, öç, düşmanlık, kötülük gibi, kendimizin dışına atarak bir çırpıda tanımlayacağımız duygular, Doyma Noktası'ndaki öykülerle, tekrar içimize, ait olduklara yere yerleşiyor. Acıma duygusunun ne denli esrarengiz olduğunu, çocuksu masumiyetin korkunç yüzünü, aşkın bünyesindeki yoğun yalnızlığı, hayal gücü geniş bir dil oyuncusunun zekice kurguladığı gerilimli öykülerde okuyacaksınız. Üstelik, tuhaf bir suç ortaklığı duygusuna kapılarak...


2 yorum:

  1. İsmini duyduğum ama okuma fırsatım olmayan bir yazardır kendisi. Öneri için teşekkür ederim :)

    YanıtlayınSil
  2. Fotoğrafa bayıldım :-) Öykü çok tercih ettiğim bir tür olmasa da yazarın adını duymuştum. Belki bir gün yollarımız kesişir :-)

    YanıtlayınSil